admin

پوست مختلط چیست + روتین مراقبت از آن

نویسنده: admin 9 October 2021 1.42K بازدید

پوست مختلط همانطور که از نامش پیدا است، ترکیبی از دو نوع پوست چرب و خشک است. این نوع از پوست جزو رایج‌ترین نوع پوست بوده و درصد چشمگیری از افراد دارای این ویژگی هستند. در مقابل به دلایلی کاملا منطقی، مراقبت کردن از پوست و رعایت روتین درست و اصولی برای افرادی که پوستی مختلط دارند کمی دشوار است.

عوامل زیادی در داشتن پوستی سالم موثر است که با توجه به نوع پوست متغیر بوده و راه‌های مراقبتی متفاوتی دارد. در ادامه‌ی این مطلب، به معرفی دقیق پوست مختلط و بررسی روتین مراقبت از آن با ذکر جزییات می‌پردازیم.

تعریف پوست مختلط

پوست مختلط یا ترکیبی به این صورت است که شما در بخش‌هایی از صورت چربی مشاهده کرده و در بخش‌هایی دیگر شاهد خشک شدن و پوسته پوسته شدن پوست خود می‌شوید. به طور کلی ناحیه‌ی صورت از دو بخش T/zone و V/zone تشکیل شده است؛ به این صورت که به مجموع قسمت‌های پیشانی، بینی و چانه، بخشT  و به مجموع قسمت‌های گونه‌ها، اطراف چشم و شقیقه‌ها، بخشV  می‌گویند. افرادی که داری پوست مختلط هستند به دلیل وجود غدد چربی بیشتر در ناحیه‌یT  از صورت خود، احساس چربی بیشتری در این بخش می‌کنند.

با وجود اینکه مراقبت از پوست مختلط امری سخت و نیازمند توجه زیادی است، اما درصد چشمگیری از افراد داری پوست ترکیبی یا مختلط هستند و نکته‌ی جالب اینجا است که بسیاری از آن‌ها از نوع پوست خود آگاهی ندارند. برخی افراد که تفاوت چربی و خشکی زیادی در دو ناحیه‌یT  و V دارند، لازم است از محصولات پوستی متفاوتی برای قسمت‌های مختلف صورت استفاده کنند؛ در غیر این صورت ممکن است شاهد ایجاد جوش، آکنه و لکه‌های پوستی در صورت خود شوند.

عوامل تاثیرگذار در ایجاد پوست‌های مختلط

عوامل تاثیرگذار در ایجاد پوست‌های مختلط

اولین مورد تاثیرگذار در داشتن پوستی مختلط، بحث ژنتیکی بودن آن است؛ مانند ویژگی‌های دیگر مثل رنگ چشم، رنگ مو، قد و… داشتن پوستی مختلط هم می‌تواند یک ویژگی ارثی باشد. اما در ادامه، همانطور که می‌دانید، تمام انسان‌ها در بدو تولد دارای پوستی شفاف، نرم و سالم هستند، درست مثل لطافتی که پوست کودکان دارد. اما بعد از قرار گرفتن در شرایط محیطی نامناسب، کم کم لطافت پوست از بین رفته و مشکلات جدیدی در پوست صورت پدیدار می‌شود.

علاوه‎‌‎‌ بر این استفاده از محصولات بهداشتی بی‌کیفیت و نامناسب شدیدا به سلول‌های پوستی آسیب زده و باعث واکنش نشان دادن پوست می‌شود. برای خرید محصولات بهداشتی برای روتین پوستی با کیفیتی بالا، کافی است به سایت پیکاپک مراجعه کرده و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

گاهی پیش می‌آید که افرادی که پوست مختلط دارند بر اثر عدم آگاهی برای کل صورت خود از محصولات مناسب پوست‌های چرب استفاده کرده و بعد از مدتی شاهد ایجاد ترک‌های پوستی در قسمت‌هایی از صورت خود می‌شوند. همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب، خواب کافی و عواملی از این قبیل به شدت در سلامت پوست تاثیر گذار است.

از عوامل تاثیرگذار دیگر در ایجاد پوست‌های مختلط می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استفاده از محصولات دارای سولفات
  • داشتن استرس و خواب نامنظم
  • استفاده از محصولات معطر و چرب
  • قرار دادن پوست در معرض اشعه‌ی UV

ویژگی‌های پوست ترکیبی یا مختلط و راه‌های تشخیص آن

همانطور که پیش‌تر گفتیم، اولین قدم برای مراقبت از پوست، تشخیص نوع آن است؛ که پوست‌های مختلط به دلیل ترکیبی بودن و داشتن ویژگی‌های متمایز ممکن است سخت‌تر تشخیص داده شده و نیازمند دقت و توجه بیشتری باشد. یکی از ویژگی‌های این نوع پوست این است که بعد از استفاده از محصولات بهداشتی و آرایشی، شاهد جوش و خشکی به طور همزمان می‌شوید. همچنین ممکن است روی گونه‌ها التهابات قرمز رنگ و روی ناحیه‌یT  دانه‌های سرسیاه ایجاد شود.

در ادامه به معرفی برخی دیگر از ویژگی‌های پوست مختلط و راه‌های تشخیص آن می‌پردازیم.

Woman in bathroom washing face

توجه به پوست بعد از شستشوی آن

اولین ویژگی این نوع پوست این است که پس از شستن صورت و گذشت 15 الی30 دقیقه از آن، شاهد برق افتادن و چرب بودن قسمت‌هایی از صورت مثل نوک بینی شامل ناحیه‌ی T می‌شوید و در مقابل در بخش‌های دیگری از صورت مثل گونه احساس خشکی می‌کنید.

توجه به تاثیر مرطوب کننده روی پوست

افرادی که پوستی نرمال یا خشک و حساس دارند به مرطوب کننده به عنوان یک معجزه‌ی بهشتی نگاه کرده و بعد از مصرف آن احساس سبکی خوشایندی روی پوست خود دارند. در مقابل افرادی که دارای پوست مختلط و ترکیبی هستند ممکن است بعد از استفاده از مرطوب کننده احساس چرب شدن و خفگی کنند. بنابراین استفاده از محصولات مناسب پوست‌های مختلط شدیدا به این افراد توصیه می‌شود. این محصولات را با کیفیتی مناسب می‌توانید از سایت پیکاپک خریداری کنید.

توجه به منافذ پوست و اندازه‌ی آن

یکی دیگر از ویژگی‌های پوست مختلط این است که مقدار منافذ باز پوست در ناحیه‌یT، مخصوصا روی بینی نسبت به سایر قسمت‌ها بیشتر است. در واقع منافذ باز پوست وظیفه‌ی انتقال چربی مورد نیاز به سطح پوست را داشته و مواد بهداشتی مصرفی را جذب می‌کند. به همین دلیل هرچه این منافذ بزرگ‌تر باشد و تعداد بیشتری داشته باشد، چربی بیشتری در سطح پوست تولید می‌شود.

روتین مراقبت از پوست‌های مختلط

روتین مراقبت از پوست‌های مختلط

در اکثر افرادی که پوستی مختلط و ترکیبی دارند، یک نوع بر نوع دیگر غالب است؛ به این صورت که یا چربی پوست و یا خشکی پوست عموما بر دیگری غالب خواهد بود. برای داشتن یک روتین پوستی درست و اصولی لازم است ابتدا این نوع غالب را تشخیص دهید و سپس محصولات مناسب آن را خریداری کنید. برای تهیه‌ی محصولات مراقبت از پوست‌های مختلط می‌توانید به سایت پیکاپک مراجعه کنید.

در ادامه به بررسی نکات مهم در مراقبت از پوست‌های مختلط می‌پردازیم.

شستن صورت با شوینده‌ای ملایم

برای پاک کردن آلودگی‌ها، گرد و غبار و حتی مواد آرایشی از روی پوست خود، بهتر است در روز دوبار صورت خود را بشویید. برای انجام این شستشو، استفاده از شوینده‌ای ملایم و حلال در آب به شدت توصیه می‌شود؛ در واقع برای پوست‌های مختلط، بهترین گزینه استفاده از میسلار واتر است که برای خرید انواع آن کافی است به سایت پیکاپک سر بزنید.

استفاده از تونر، مرطوب کننده و آبرسان مناسب

استفاده از یک تونر مناسب که در ترکیبات خود آنتی اکسیدان و سایر مواد موثر در سلامت پوست را دارد به عنوان برداشتن یک قدم بزرگ در راه مراقبت از پوست است. همچنین لازم به ذکر است که هر نوع پوستی، نیازمند استفاده از مرطوب کننده است. اما افرادی که پوست‌های مختل دارند بهتر است از مرطوب کننده‌هایی استفاده کنند که فاقد چربی بوده و باعث التهاب و چرب شدن پوستشان نمی‌شود.

لایه برداری پوست صورت

لایه برداری پوست صورت نیز از آن اقداماتی است که همه‌ی افراد با هر نوع پوستی به آن نیاز دارند. اما با توجه به حساسیت پوست‌های مختلط، این عمل روی این نوع پوست‌ها بسیار حساس‌تر بوده و نیازمند دقت بیشتری است. برای لایه برداری پوست مختلط بهتر از از یک لایه بردار باکیفیت که برای انواع پوست مناسب است استفاده شده و این عمل حدود دوبار در هفته انجام شود. لایه برداری باعث می‌شود تا سلول‌های مرده روی سطح پوست از بین رفته و پوستی شفاف‌تر داشته باشیم.

لمس نکردن مدام پوست

برخلاف تصور خیلی‌ها، دست‌ها جزو آلوده‌ترین اعضای بدن هستند. با لمس کردن مدام صورت توسط دست‌ها، باعث انتقال ذرات گرد و غبار و سایر آلودگی‌ها به پوست صورت می‌شویم. از آنجایی که پوست‌های مختلط دارای منافذ باز بیشتری هستند، این انتقال آلودگی تاثیر محشتناک‌تری داشته و با جمع شدن این آلودگی‌ها در منافذ باز پوست، شاهد ایجاد جوش و آکنه در پوست خواهیم بود.

استفاده از کرم ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب برای پوست مختلط

استفاده از یک ضد آفتاب باکیفیت با SPF30 به بالا، از آسیب دیدن پوست در برابر اشعه‌های مضر آفتاب جلوگیری خواهید کرد. استفاده از ضد آفتاب فاقد چربی در هر فصلی، برای افراد دارای پوست مختلط واجب بوده و از پیری پوست، ایجاد چین و چروک روی پوست، ایجاد خشکی و… جلوگیری خواهد کرد. همچنین در کنار رعایت این مورد، بهتر است در روزهای گرم تابستانی، از کلاه‎‌های آفتابی استفاده کرده و از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید جلوگیری کنید.

در آخر

سعی کردیم در این مقاله تمام نکات واجبی که درباره‌ی پوست مختلط لازم است بدانید را ذکر کنیم. در نهایت برای داشتن چهره‌ای شاداب و پوستی سالم کافی است مقداری توجه و دقت به خرج داده و بعد از شناخت نوع پوست خود به مراقبت و رسیدگی آن بپردازید. در راستای این مراقبت، خرید محصولات باکیفیت و استاندارد جزو نکات بسیار مهمی است که باید به آن توجه شود. برای تهیه‌ی این محصولات به سایت پیکاپک مراجعه کرده و در نهایت محصول مناسب پوست خود را انتخاب و خریداری کنید.

 


Pikapak Blog » پوست مختلط چیست + روتین مراقبت از آن