تقریباً عموم مردم از اهمیت مراقبت پوست آگاه هستند. پوست صورت از مهم‌ترین و حساس‌ترین قسمت‌های بدن است که در طول زمان دستخوش تغییراتی می‌شود. اگر مراقبت از پوست صورت نگیرد، خیلی زود پوست زیبا و شفاف دوران جوانی، در طی زمان و با مواجهه با نور آفتاب و آب‌وهوا‌های متفاوت چروکیده، جوش‌دار و پر از لک و خط می‌شود.

مراقبت از پوست نیاز به آگاهی دارد و می‌توان با مطالعه و تحقیق به نکات مهم و راهکارهای آن دست یافت. با آگاه شدن از نوع پوست، نیازها و محصولات و مواد مغذی که پوست به آنان نیاز دارد، می‌توانیم یک روتین مراقبت از پوست خوب داشته باشیم و از پوست در برابر انواع آسیب‌ها مراقبت کنیم. برای آگاهی از این نکات و راهکارها با ما همراه باشید.

انواع پوست

شناخت نوع پوست اساس مراقبت از آن و داشتن روتین و انتخاب محصولات مراقبتی است. تقریباً می‌توان گفت عموم افراد با انواع پوست آشنا هستند. انواع مختلف پوست شامل مختلط، چرب، معمولی و خشک است. در هر فرد با توجه به ژنتیکی که دارد نوع پوستش تعیین می‌شود و به‌هیچ‌وجه قابل تغییر نیست. صرف‌نظر از اینکه نوع پوست شما جزو کدام دسته است، باید یک روتین روزانه، هفتگی و ماهانه طراحی کنید و با توجه به نوع پوست و مشکلات احتمالی آن محصولات موردنظر را انتخاب کنید.

روتین مراقبت از پوست

با وجود اینکه ژنتیک نوع پوست شما را تعیین می‌کند، سبک زندگی و روتین‌های مراقبت از پوست بر سلامت پوست شما تاثیر بسزایی دارد. رفع مشکلات پوستی و سلامت ظاهری پوست هدف هر روتین پوستی است. ساده‌ترین نوع و ابتدایی‌ترین روتین مراقبت از پوست شامل چهار مرحله می‌شود:

  • پاکسازی
  • استفاده از مرطوب کننده و آب‌رسان
  • استفاده از ضدآفتاب
  • استفاده از سرم‌های پوستی

پاکسازی از مهم‌ترین موارد برای مراقبت از پوست

از آنجایی که پوست ما در هر ساعت از شبانه‌روز با آلودگی‌ها و عوامل محیطی بسیار دیگری مواجه می‌شود، مرحله پاکسازی و شست‌وشوی صورت بسیار حائز اهمیت است. مرحله پاکسازی شامل استفاده از یک شوینده مناسب پوست و یک تونر است. در روتین مراقبت از پوست باید از شوینده‌ای استفاده شود که باعث کشیدگی پوست و از بین بردن چربی طبیعی پوست نشود. دو بار شست‌وشو در طول روز کافی است، اما اگر پوست خشکی دارید و یا آرایش نمی‌کنید یک بار هم کفایت می‌کند.

تونر در گذشته به‌عنوان یک محصول کنترل کننده چربی پوست استفاده می‌شده است و هنوز هم در بستن منافذ باز و کنترل غدد چربی آن نقش بسزایی دارد. برای پوست‌های خشک نیز به منظور جلوگیری از قرمز شدن و پوسته‌پوسته شدن آن استفاده می‌شود. همچنین تونرها به صورت عمقی پوست را تمیز کرده و از تجمع آلودگی در لایه‌های زیرین پوست جلوگیری می‌کند. تونر‌ها کاربردهای فراوانی دارند و بهتر است برای رفع هرکدام از مشکلات از تونر مخصوص همان استفاده شود.

استفاده از مرطوب کننده و آب‌رسان

مرطوب کننده و آب‌رسان تفاوت زیادی ندارند. مرطوب‌کننده‌ها معمولاً چربی بیشتری دارند و از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری می‌کنند. آب‌رسان‌ها بیشتر برای پوست چرب مناسب هستند و رطوبت را جذب و حفظ می‌کنند. چرب بودن پوست نباید این سو تفاهم را ایجاد کند که نیاز به مرطوب‌کننده و یا آب‌رسان ندارند. استفاده از آب‌رسان در کنترل غدد چربی نقش بسزایی دارد. بهتر است پوست‌های چرب از آب‌رسان‌هایی که بر پایه آب هستند استفاده کنند.

استفاده از ضدآفتاب

روزانه حداقل نیم ساعت قبل از ترک منزل باید از ضدآفتاب مناسب پوست خود استفاده کنید. ضدآفتاب از پوست در برابر اشعه‌های خورشید که تاثیر منفی می‌گذارند محافظت می‌کند. خشکی پوست، پیری زودرس، ایجاد لک‌های قهوه‌ای و قهوه‌ای شدن جای جوش از مهم‌ترین عوارض اشعه‌های UVA  و UVB خورشید بر پوست است. استفاده از ضدآفتاب باید منظم باشد و هر دو ساعت تمدید شود. استفاده از کرم‌های ضدآفتاب تنها مخصوص روز‌های آفتابی و فصل تابستان نیست، در همه فصول و حتی روزهای ابری نیز استفاده از ضدآفتاب ضروری است.

استفاده از سرم‌های پوستی

استفاده از سرم‌ها اجباری نیست، اما خاصیت‌های درمانی بسیاری دارند. استفاده از سرم‌های ویتامین سی به شما کمک می‌کند تا پوستی روشن، شفاف و بدون لک داشته باشید. سرم‌های حاوی هیالورنیک اسید و کلاژن یکی دیگر از انواع مختلف سرم‌ها است. این سرم از ایجاد چروک‌های پوست صورت و گردن جلوگیری می‌کند. بهتر است سرم‌ها را بعد از شست‌وشوی صورت استفاده کنید و روی آن مرطوب‌کننده بزنید و سپس به سراغ ضدآفتاب بروید.

روتین مراقبت از پوست

روتین مراقبت از پوست هفتگی

روتین مراقبت از پوست هفتگی شامل کارهایی می‌شود که عمل به آن تنها یک بار یا دوبار در هفته کافی است و استفاده بیشتر از آن در مواردی می‌تواند مضر نیز باشد. این روتین هفتگی شامل لایه‌برداری و همچنین استفاده از ماسک‌ها می‌شود. لایه‌برداری سلول‌های مرده‌ای را که در پوست، لک ایجاد می‌کنند را از بین می‌برد و سبب درخشندگی پوست می‌شود.

برای رفع مشکلات پوست، ماسک‌هایی با اهداف خاص تولید می‌شوند. مانند ماسک خاک رس که سبب سم‌زدایی پوست می‌شود. در طول هفته یک تا سه بار استفاده از این ماسک‌ها مجاز است.

چند نکته طلایی مراقبت از پوست

علاوه بر روتین‌های پوستی، موارد دیگری نیز هستند که هر فرد برای داشتن پوستی سالم و شاداب باید به آن ها عمل کند. این موارد مربوط به سبک زندگی هر فرد می‌شود. در ادامه به مواردی از آن‌ها اشاره می‌کنیم و توضیح مختصری درباره هرکدام ارائه می‌دهیم.

شستن آرایش قبل از خواب

باید توجه داشته باشید که پوست هم به تنفس نیاز دارد و شب‌ها بهترین زمان برای این کار است. آرایش مانع از تنفس پوست می‌شود و منافذ آن را می‌بندد. حتماً قبل از خواب آرایش خود را پاک کنید و روتین خود را رعایت کنید.

رژیم غذایی

میوه‌های تازه، سبزی، پروتئین و ویتامین‌ها مواردی هستند که باید برای داشتن پوستی سالم در رژیم غذایی خود بگنجانید. این مواد شامل ویتامین سی هستند، قند کمی دارند و در نتیجه به شفافیت و تعادل پوست کمک می‌کنند.

چند نکته طلایی مراقبت از پوست

عرق کردن

تعریق به شادابی پوست شما بسیار کمک می‌کند. حتماً متوجه زیبایی پوست خود بعد از اتمام ورزش شده‌اید. ورزش گردش خون در پوست شما را سرعت می‌بخشد و به پاکسازی آن کمک می‌کند. در برنامه روزانه خود حتماً ورزش را بگنجانید.

خواب

هشت ساعت خواب در طول شبانه‌روز برای سلامت پوست مفید است. اگر شما خواب کافی نداشته باشید، پوست نیز خسته می‌شود و این می‌تواند باعث پیری زودرس پوست شود.

عدم مصرف دخانیات

مصرف دخانیاتی مانند سیگار آسیب‌های پوستی را افزایش می‌دهد و می‌تواند پوست را ده سال پیرتر نشان دهد. رادیکال‌های آزاد در بدن افراد سیگاری، به بافت و کلاژن‌های پوست صورت حمله و پوست را نازک و ضعیف می‌کند. با ضعیف شدن پوست امکان بروز چین و چروک بیشتر می‌شود.

تاریخ مصرف وسایل آرایشی

حتماً به دستورالعمل‌ها و تاریخ مصرف محصولات آرایشی خود دقت کنید و با بروز هرگونه مشکل و حساسیت نسبت به آن‌ها از استفاده آن پرهیز کنید. به‌هیچ‌وجه لوازم آرایشی تاریخ مصرف گذشته را نگه ندارید. برخی متخصصان معتقدند تاریخ مصرف تمام لوازم آرایشی و پوستی سه ماهه است.

در آخر

در انتهای این مطلب به این نکته اساسی اشاره می‌کنیم که در صورت بروز هرگونه مشکل و یا آسیب جدی در پوست حتماً به متخصص مراجعه کرده و از انجام درمان‌های خودسرانه پرهیز کنید.

در انتخاب محصولات مراقبت از پوست دقت کنید و محصولات مناسب با پوست خود را انتخاب کنید.

پوستی شاداب و سلامت داشته باشید.

با خرید اشتراک های سایت پیکاپک می‌توانید در راستای مراقبت از پوست خود محصولات با کیفیتی را برای خود خریداری نمایید.


مجله پیکاپک » راهکارهای مراقبت از پوست؛ مهم ترین نکاتی که باید برای مراقبت پوشت خوب بدانید.