admin

انواع چای و دمنوش مخصوص لاغری

نویسنده: admin 13 October 2021 1.27K بازدید

مصرف دمنوش‌های گیاهی و چای از گذشته تا کنون در بسیاری از فرهنگ‌ها از جمله ایران محبوب بوده است. دمنوش‌ها علاوه بر طعم خوب و دلچسبی که دارند، دارای خاصیت درمانی نیز هستند. انواعی از دمنوش‌ها در چربی سوزی مؤثر بوده و به کاهش وزن کمک می‌کنند. این نوشیدنی‌های طبیعی به چای و دم نوش‌های مخصوص لاغری معروف هستند. بسیاری از افرادی که قصد لاغر شدن و کاهش چربی شکم و پهلو دارند، برای این کار از دم نوش‌های گیاهی مخصوص لاغری استفاده می‌کنند.

در ادامه قرار است به شما انواعی از چای‌ها و دمنوش‌های لاغری را معرفی کنیم و خواص هر کدام را جداگانه بررسی کنیم. برای بهره‌مندی از خاصیت یک یا همه این نوشیدنی‌های گیاهی ابتدا لازم است ویژگی‌های هر یک را بدانید. از شما دعوت می‌کنیم جهت آشنایی با تعدادی از دمنوش‌ها و چای‌های مخصوص لاغری همراه ما باشید.

دمنوش چای سبز

چای سبز یکی از دمنوش‌هایی است که باعث چربی سوزی می‌شود. این دمنوش دارای کافئین است که توانایی انجام فعالیت‌های ورزشی را افزایش داده و در چربی سوزی مؤثر است. علاوه بر آن، چای سبز دارای یک نوع آنتی اکسیدان مهم است که به لاغری و افزایش چربی سوزی کمک به سزایی می‌کند.

البته توجه کنید که اگر مشکلات بی‌خوابی دارید و با مصرف کافئین دچار اضطراب می‌شوید بهتر است این دم نوش را با احتیاط بیشتری مصرف کنید. در ادامه دیگر دمنوش‌های مخصوص لاغری را به شما معرفی می‌کنیم.

دمنوش چای سبز یکی از بهترین دمنوش‌های مخصوص لاغری است.

چای زنجبیل

دمنوش زنجبیل از دمنوش‌های مخصوص لاغری است که تا حدی به افزایش سوخت و ساز و بدن و چربی سوزی کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن روزانه یک فنجان چای زنجبیل می‌تواند در کاهش تری گلیسیرید و انسولین مؤثر باشد. نوشیدن این دمنوش برای افرادی که اضافه وزن دارند توصیه می‌شود.

دقت کنید که زنجبیل طبع گرمی دارد و کسانی که طبع بدنشان گرم است بهتر است دمنوش زنجبیل را با احتیاط میل کنند. همچنین افرادی که مشکلات مربوط به کیسه صفرا دارند نیز برای مصرف چای زنجبیل با پزشک مشورت کنند.

چای سیاه

چای سیاه که از پرطرفدارترین ‌چای ‌ها و محبوب‌ترین نوشیدنی در بین ما ایرانی‌ها است خواص چربی سوزی دارد و در کاهش وزن مؤثر است. ترکیباتی که تحت عنوان فلاوون در چای سیاه وجود دارد علاوه بر خاصیت چربی سوزی، خواص آنتی اکسیدانی نیز دارد و بدن ما را در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کند. مصرف روزانه چای سیاه در کنترل وزن می‌تواند مؤثر باشد و از چاقی جلوگیری کند.

چای سیاه منع مصرف ندارد اما مثل هر دمنوش دیگری باید از خوردن بیش از حد آن خودداری کنید. همچنین به خاطر دارا بودن کافئین، ممکن است در صورت نوشیدن زیاد آن، عوارض بی‌خوابی و اضطراب در افراد ایجاد کند.

چای سفید

چای سفید

چای سفید نیز یکی از انواع چای است که به روش متفاوتی تهیه می‌شود و کاملاً بی عوارض است. گیاه چای در این روش زیر نور خورشید خشک می‌شود و هیچ اکسیداسیونی روی آن صورت نمی‌گیرد. دمنوش چای سفید نیز مانند چای سبز خواص چربی سوزی داشته و به لاغر شدن کمک مؤثری می‌کند.

یکی از تفاوت‌های چای سفید با دیگر انواع چای، کمتر بودن میزان کافئین در آن است؛ بنابراین نوشیدن چای سفید عوارضی ندارد و مشکلات مصرف کافئین زیاد را ایجاد نمی‌کند.

چای بابونه از انواع دمنوش لاغری به شمار می‌رود و آرامش‌بخش است.

چای بابونه

دمنوش بابونه خواص بسیاری دارد که یکی از آن‌ها مؤثر بودن در کاهش وزن و لاغر است. این گیاه به‌خاطر داشتن انواع آنتی اکسیدان خواص ضد چاقی دارد. از طرفی با کاهش استرس مانع از چاقی افراد می‌شود. چرا که دمنوش بابونه، آرامش‌بخش است که می‌تواند در کاهش استرس به شما کمک کند و از این راه نیز از زیاد شدن وزن در هنگامی که استرس منجر به چاقی می‌شود جلوگیری کند.

خوب است بدانید دمنوش بابونه خاصیت ضدعفونی‌کنندگی دارد و ضد التهاب است. نوشیدن روزانه یک فنجان از این دمنوش به تقویت پوست شما و کاهش مشکلات پوستی کمک می‌کند.

دمنوش رازیانه

رازیانه یکی از دمنوش‌های پر خاصیت است که از گذشته تا کنون در طب سنتی ایرانی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. چای رازیانه از این جهت در لیست دمنوش‌های مخصوص لاغری قرار می‌گیرد که در کنترل اشتها مؤثر است. بنابراین افرادی که اشتهای زیادی دارند و به دنبال آن دچار افزایش وزن می‌شوند، می‌توانند چای بابونه میل کنند. علاوه بر آن رازیانه مانند بابونه خاصیت ضدالتهابی داشته و ضد میکروب است. ویژگی آنتی اکسیدانی این گیاه از بسیاری از بیماری‌ها جلوگیری می‌کند.

رازیانه دارای هورمون‌های زنانه است و بهتر است آقایان از دمنوش آن با احتیاط استفاده کنند.

دمنوش هل

دمنوش هل نیز می‌تواند در کاهش چاقی مؤثر باشد گرچه مطالعات زیادی روی خواص چربی سوزی آن انجام نشده است. نوشیدن چای هل فواید زیادی برای سلامتی شما دارد و با توجه به خواص ضد التهابی مطلوبی که دارد، می‌تواند از بیماری‌هایی مانند سرطان و دیابت جلوگیری کند.

افرادی که دارای مشکلات مرتبط با کیسه صفرا هستند و همچنین خانم‌های باردار نباید در نوشیدن دمنوش هل زیاده روی کنند. مصرف درست آن مشکلی ایجاد نمی‌کند.

دمنوش نعنا

دمنوش نعنا

چای نعنا به کاهش اشتها کمک می‌کند و از این طریق در کاهش وزن در افراد چاق مؤثر است. بنابراین اگر اضافه وزن دارید و قصد دارید با خوردن غذای کمتر، وزن خود را کم کنید می‌توانید چای نعنا میل کنید. بسیاری از افراد چای نعنا را با لیموی تازه مصرف می‌کنند که طعم خوبی به دم نوش می‌دهد و خواص چربی سوزی دمنوش را افزایش می‌دهد.

نوشیدن به اندازه چای نعنا عوارض خاصی ایجاد نمی‌کند اما در صورت زیاده روی در مصرف آن ممکن است دچار سوزش معده، تهوع و خشکی دهان شوید.

چای اولانگ خواص بی نظیری دارد و در چربی سوزی با دمنوش مؤثر است.

چای اولانگ

اولانگ که ممکن است کمتر اسم آن را شنیده باشید نیز مانند چای‌های دیگر از گیاه چای به دست می‌آیند اما طی فرایند متفاوت‌تری تهیه می‌شود. به صورتی که از طریق فرایند اکسیداسیون خشک می‌شود اما نه آن‌قدر که تبدیل به چای سیاه شود. تحقیقات نشان می‌دهد که این نوع چای می‌تواند چربی‌های دور شکم را بسوزاند و به کاهش سایز آن کمک کند.

به طور کلی چای اولانگ اگر به اندازه مصرف شود عوارض خاصی ندارد. مگر اینکه به صورت مکرر و بیش از ۴ فنجان در روز مصرف شود. که در این صورت می‌تواند منجر به سر درد و حالت تهوع شود. خانم‌هایی که باردار هستند می‌توانند روزانه تا ۳ فنجان چای اولانگ مصرف کنند.

چای ترش

چای ترش از دیگر انواع چای است که رنگ سرخ و طعم خوبی دارد که هم می‌توانید آن را به صورت سرد و هم گرم بنوشید. اگرچه خواص چربی سوزی چای ترش کاملاً اثبات نشده و تحقیقات کاملی در این زمینه انجام نشده اما این دمنوش اثر کاهش وزن جزئی دارد و می‌تواند در این لیست جای بگیرد. علاوه بر آن فوایدی برای سلامتی دارد و مانند دیگر انواع چای دارای مقادیر قابل توجهی آنتی اکسیدان است. بنابراین می‌تواند در پیشگیری از بیماری‌هایی همچون سرطان کمک‌کننده باشد. این دمنوش می‌تواند در کاهش دادن فشار خون مؤثر باشد و بسیاری از بیمارانی که فشارخون بالا دارند چای ترش میل می‌کنند.

مصرف بیش از اندازه چای ترش می‌تواند مشکلات گوارشی همچون درد معده، تهوع، نفخ و یبوست ایجاد کند و یا به طور ناگهانی باعث افت فشار خون شود. در صورتی که به اندازه و با احتیاط مصرف شود مشکلی ایجاد نمی‌کند.

در آخر

در مطالب فوق تعدادی از دمنوش‌ها و چای‌های مخصوص لاغر را به شما معرفی و خواص آن‌ها را بررسی کردیم. جهت خرید دمنوش مخصوص لاغری می‌توانید به سایت پیکاپک مراجعه کنید و از خواص فوق‌العاده آن‌ها نیز بهره‌مند شوید.


Pikapak Blog » انواع چای و دمنوش مخصوص لاغری