admin

پرطرفدارترین چای ها کدام چای ها هستند؟

نویسنده: admin 15 September 2021 1.44K بازدید

چای یکی از پرطرفدارترین نوشیدنی‌های جهان به شمار می‌رود که مصرف آن در کشور‌هایی مانند چین، هند و ایران قدمت زیادی دارد. گیاه چای در نواحی خاصی می‌روید و با توجه به مرغوبیت و نوع برداشت آن کیفیت‌های مختلفی دارد. مرغوب‌ترین چای‌ها مانند چای ایرانی، عطر و طعمی خالص دارد. بعضی از پرطرفدارترین چای‌ها نیز مخلوطی از چای و گیاهی دیگر بوده که عطر و طعمی متفاوت و دلپذیر به آن می‌دهد.

در این مقاله قصد داریم تعدادی چای پرطرفدار در جهان را به شما معرفی کنیم که هر کدام در یک ناحیه کشت می‌شوند و عطر و طعمی منحصر به فرد دارند. همچنین انواعی از چای مرغوب ایرانی را نام برده‌ایم و تفاوت هر یک را بررسی کرده‌ایم. در آخر می‌توانید با فواید چای سیاه آشنا شوید و طریقه دم کردن چای سیاه به روش چینی را یاد بگیرید.

انواع چای سیاه

انواع چای در جهان عبارت‌اند از چای سیاه، چای سبز و چای سفید. در این میان، چای سیاه پرطرفدارترین چای است و خود انواع مختلفی دارد.

چای چینی

نوشیدن چای در کشور چین قدمت بسیار زیادی دارد و چای سیاه چینی، یکی از معروف‌ترین چای‌های جهان به شمار می‌رود. پرطرفدارترین نوع این چای، دارجلینگ نام دارد که گیاه آن در دشت‌های سرزمین هیمالیا رشد می‌کند. جالب است بدانید عطر این چای یادآور بوی چغاله بادام است.

چای امپریال

چای امپریال در واقع مخلوطی است از چای سیاه و گیاه یاس و یک نوع چای دودی به حساب می‌آید. با نوشیدن چای سیاه امپریال، می‌توانید طعم و عطر دودزده را در این آن به خوبی احساس کنید.

چای کاروان

چای caravan روسیه یک چای پرطرفدار و از معروف‌ترین انواع چای دودی است که طعم و عطر دودی دارد. میزان تئین این چای گرم و معطر، کم است. بنابراین کم ضرر است و برای نوشیدن روزانه مناسب است.

چای ارل‌گری

چای ارل‌گری نیز یکی از پرطرفدارترین چای‌ها است که عطر ترنج دارد. این چای مخلوطی از چای سیاه چینی یا هندی و عصاره برگاموت (میوه ترنج) است و طعم دلپذیری دارد. این چای در میان خانواده‌های ایرانی نیز محبوب بوده و توسط بسیاری از شرکت‌های ایرانی تولید چای عرضه می‌شود.

انواع چای پر طرفدار

چای پگو پرتقالی

چای پگو پرتقالی از پرطرفدارترین چای‌ها در میان انگلیسی‌ها است که عطر و طعمی ملایم دارد. این چای یک نوشیدنی دلپذیر به شمار می‌رود و برگ‌های درشت و بزرگی دارد. چای شکسته یکی از انواع چای پگو پرتقالی است که طعم و عطری تند دارد و برای صبحانه مناسب است. انگلیسی‌ها این چای را با شیر مخلوط می‌کنند.

چای‌های فورمز

یکی از معروف‌ترین چای‌ها در جهان چای فورمز است که خود انواع مختلفی دارد. یک نوع چای پرطرفدار فورمز، چای اولانگ بلند است که طعم و عطر بلوط را دارا است. این نوع چای برای صبحانه گزینه مناسبی محسوب می‌شود و با داشتن کافئین زیاد باعث رفع خواب آلودگی و خستگی می‌شود.

چای یونان بزرگ

یک نوع دیگر چای پرطرفدار در جهان، چای یونان بزرگ است که گیاه آن برگ‌های منحصر به فرد و زیبایی دارد. نوک برگ‌های این نوع چای طلایی است و نوشیدنی آن عطر و طعمی تند دارد که در وعده صبحانه هوشیاری بدن را تامین می‌کند و باعث رفع خستگی می‌شود.

چای ایرانی

همان‌طور که گفتیم کشت و مصرف چای در ایران دارای قدمت زیادی است و همیشه یک نوشیدنی محبوب در کشور ما بوده است. آنچه که امروزه تحت عنوان چای ایرانی می‌شناسیم، همان چای شمال است که در مناطق شمالی ایران کشت می‌شود و معروف‌ترین آن چای لاهیجان است. مرغوب‌ترین و پرطرفدارترین چای‌های ایرانی نسبت به چای خارجی خالص‌تر هستند. چرا که از مواد افزودنی معطر و اسانس برای طعم دار کردن چای و عطر دادن به آن استفاده نمی‌کنند و طعم و عطری طبیعی و خالص دارند. چای ایرانی انواع مختلفی دارد که هر کدام به خاطر برخوردار بودن از ویژگی‌های خاص خود محبوب هستند و چای پرطرفدار محسوب می‌شوند.

چای های ایرانی از با کیفیت ترین‌های جهان به شمار می‌روند و در صورتی که چای اصل خریداری کنید بدون شک دلیل پر طرفردار بودن آن را متوجه خواهید شد. علاوه بر چای خالص ترکیب های مختلف چای مانند چای زنجبیل ایرانی هم از بهترین چای های ترکیبی به شمار می‌رود.

 

انواع چای ایرانی

چای ایرانی از پرطرفدار ترین چای های جهان

انواع چای ایرانی عبارت‌اند از چای سرگل، چای ممتاز، چای قلم، چای شکسته، چای باروتی و…

چای سرگل

چای سرگل از غنچه‌ها و برگ‌های تازه و لطیف گیاه چای به دست می‌آید و مرغوب‌ترین چای ایرانی است که نسبت به سایر چای‌ها قیمت بیشتری دارد. این چای عطر و طعم خالص و بی‌نظیری دارد.

چای ممتاز

چای ممتاز نیز دومین چای خوش طعم و از پرطرفدارترین چای‌های ایرانی است که پس از چای سرگل گران‌ترین چای محسوب می‌شود. برگ‌های بزرگ قسمت پایین و بالایی بوته گیاه چای ممتاز در همان کشت اول و بدون ساقه به دست می‌آید.

چای قلم

چای قلم که سومین چای پرطرفدار ایرانی است، عطر و طعم ملایم تری دارد و در میان خانواده ایرانی چای محبوبی است. این چای از برگ‌های قسمت پایینی گیاه و ساقه های چیده شده تهیه می‌شود. قیمت مناسب‌تری هم نسبت به سرگل و ممتاز دارد. ارزان‌تر بودن چای قلم نسبت به این دو، دلیل بر بی‌کیفیت بودن این چای نیست و همه ترکیبات و خواص آن‌ها را دارا است.

چای شکسته

چای شکسته از دیگر انواع چای شمال به شمار می‌رود که علاوه از برگ‌های گیاه که درشت‌تر خورد شده هستند، استفاده می‌کنند. این چای که بسیار زود دم است، در مدت زمان کوتاه رنگ‌دهی طبیعی و خوبی ایجاد می‌کند. طعم این چای گس‌تر است و رنگ بیشتری دارد. ویژگی زود دم بودن این چای باعث شده که در بسیاری از اداره‌ها پرمصرف باشد. توجه کنید که خواص آن با انواع پرطرفدارترین چای‌ها فرقی ندارد.

فواید چای سیاه

انواع چای پرطرفدار، علاوه بر طعم دلپذیری که دارند و از محبوب‌ترین نوشیدنی‌های جهان به شمار می‌روند دارای ترکیباتی مانند کافئین هستند که سبب نشاط و رفع خستگی می‌شود. نوشیدن چای سیاه در صبح باعث می‌شود خواب آلودگی از شما دور شود و روز خود را با انرژی شروع کنید. چای سیاه در هضم غذا نیز مؤثر است، با این حال جذب آهن را کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است ۲ ساعت بعد از خوردن غذا چای بنوشید. این نوشیدنی محبوب هشیار کننده حاوی آنتی اکسیدان نیز هست و در پیشگیری از سرطان و درمان بیماری اسکوبوت و نقرس هم می‌تواند مؤثر باشد. به یاد داشته باشید برای پیشگیری از ابتلا به دیابت بهتر است برای شیرین کردن پرطرفدارترین چای‌ها هم از شیرین‌کننده‌های طبیعی جایگزین قند و شکر، مانند توت و عسل استفاده کنید. علاوه بر آن نوشیدن چای پر رنگ و غلیظ به خصوص برای بیماران قلبی توصیه نمی‌شود.

فواید چای سیاه

دم کردن چای به روش چینی

اگر از آن دسته افرادی هستید که روزی چند بار چای می‌نوشید توصیه می‌کنیم آن را به روش چینی دم کنید. چرا که در این روش مقدار زیادی از ماده مضر چای از جمله تانن از دست می‌رود.

برای این کار لازم است ابتدا یکی از انواع چای پرطرفدار و مرغوب را در قوری ریخته و روی آن آب جوش بریزید. سپس قوری را از روی سماور برداشته و دو دقیقه صبر کنید. بعد از گذشت دو ثانیه آب داخل قوری را خالی کنید و دوباره آب جوش بریزید و آن را روی سماور قرار دهید. این بار ۳ الی ۵ دقیقه صبر کنید تا چای دم بکشد. دم کردن چای به این روش باعث می‌شود این نوشیدنی کمترین ضرر را داشته باشد.

در آخر

در مطالب فوق سعی کردیم شما را با پرطرفدارترین چای‌های جهان آشنا کنیم. همان‌طور که گفتیم گیاه چای در نواحی خاصی روییده می‌شود و این در مرغوبیت و محبوبیت چای نقش دارد. علاوه بر آن نوع برداشت گیاه چای نیز در طعم، عطر و رنگ آن تعیین‌کننده است. مخلوط شدن چای با گیاه‌های معطر دیگر از جمله بلوط، ترنج و یاس، عطر و طعم مطبوعی به آن می‌دهد. از آنجایی که انواع چای پرطرفدار دارای کافئین است یک نوشیدنی برای رفع خستگی و افزایش هشیاری و بیداری به حساب می‌آید. طریقه دم کردن چای بسیار اهمیت دارد. یکی از روش‌هایی که در این مقاله توضیح دادیم دم کردن نوشیدنی پرطرفدار چای به شیوه چینی است. اگر می‌خواهید صبح خود را بدون خواب آلودگی آغاز کنید و در پایان روز خستگی خود را رفع کنید، چای بهترین گزینه است.


Pikapak Blog » پرطرفدارترین چای ها کدام چای ها هستند؟