داشتن انرژی کافی و توانایی جسمی در طول روز می‌تواند یک کلید موفقیت برای دستیابی به بهترین عملکرد ممکن باشد. تفاوتی ندارد چه شغلی دارید؛ در هر شغل و جایگاهی جسم شما در طول روز خسته می‌شود و سرحال نگه‌داشتن جسم با تغذیه مناسب می‌تواند رمز موفقیت شما در شغل و زندگی باشد.

مهم ترین نکات برای پرانرژی و سرحال بودن در طول روز :

بسیاری از افراد در طول روز دچار ضعف می‌شوند و یا دچار دردها و مشکلاتی در جسم خود هستند. این افراد بعضاً با وجود داشتن استعداد بالا و انگیزه‌های جذاب در کار و زندگی، همیشه مشکلات جسمی را مانعی برای دستیابی به اهداف خود می‌بینند. زود خسته شدن، تحلیل قوای جسمی و ذهنی، دردهای مقطعی مثل معده درد و یا سردرد و … همیشه برای این افراد دردسرساز بوده است.

بهره‌گیری از تغذیه مناسب و داشتن یک برنامه غذایی سالم و انرژی‌زا می‌تواند شما را در طول روز همیشه سرحال و پرنشاط نگه دارد تا بتوانید بهره‌وری بیشتری داشته باشید. قطعاً داشتن یک برنامه جامع نیاز به مشورت با پزشک و بررسی متخصصان دارد اما نکاتی وجود دارد که رعایت آن‌ها برای همه افراد و یا اکثر کسانی که می‌خواهند تغذیه سالم‌تر و مقوی‌تری داشته باشند مناسب است.

مواد غذایی فراوانی وجود دارند که مصرف روزانه آن‌ها می‌تواند سطح انرژی شما را ارتقا دهد. بسیاری از این مواد غذایی هم‌اکنون در وب‌سایت پیکاپک قابل‌مشاهده و خرید است. همچنین انجام و یا عدم انجام کارهایی می‌تواند باعث افزایش شور و نشاط شما در طول روز شود.

صبحانه حرف اول را می‌زند

بسیاری به‌خاطر عجله داشتن، کم‌اشتهایی، بی‌حوصلگی و … از خوردن صبحانه صرف نظر می‌کنند. این کار علاوه بر آسیب‌های بدنی می‌تواند باعث بی‌حالی، کاهش فعالیت مغز و معده درد شود. توصیه می‌شود حتماً هر روز صبح یک وعده غذایی میل نمایید.

اگر زمان کم دارید یک لیوان شیر به همراه چند تکه نان میوه هم می‌تواند به عنوان یک صبحانه محسوب شود. این کار بدن شما را هوشیار می‌کند و به حفظ انرژی در طول روز کمک خواهد کرد. همچنین موادی مثل جو، قارچ، عدس و یا موادی که گلیسمی پایینی دارند می‌توانند برای صبحانه مناسب باشند.

صبحانه حرف اول را می‌زند

کافئین کمتر، انرژی بیشتر

گرچه یک باور وجود دارد که مصرف کافئین می‌تواند سطح هوشیاری و انرژی شما را افزایش دهد اما همیشه به این صورت نیست. مصرف کافئین در مقدار زیاد و به‌صورت مکرر سطح انرژی بدن را کاهش می‌دهد و به‌نوعی اعتیاد به این ماده را در بدن شما ایجاد می‌کند.

سپس هر بار برای بازیابی انرژی مجبور خواهید بود کافئین بیشتری مصرف کنید. پس حتماً مصرف کافئین را کنترل کنید زیرا بدون این ماده نیز می‌توان جسمی پرنشاط و سرحال داشت. یک چای سبز می‌تواند مقدار مناسبی از کافئین را در طول روز به شما منتقل کند. شما می‌توانید بهترین انواع چای سبز را از طریق وب‌سایت پیکاپک خریداری کنید.

اگر آب نباشد انرژی نیز نخواهد بود

آب به‌تنهایی کالری ندارد اما باعث آزاد شدن کالری سایر مواد غذایی می‌شود. همچنین با وجود آب کافی در بدن انتقال مواد مغذی در سراسر بدن صورت می‌گیرد. کم‌آبی بدن خون را غلیظ می‌کند و پمپاژ قلب به‌سختی انجام خواهد شد. خون به اندام‌ها سخت‌تر می‌رسد و درنتیجه خستگی زودتر به سراغ شما خواهد آمد. آب و سایر مایعات اگر به مقدار کافی مصرف نشوند عملاً سایر مواد غذایی نیز تأثیر خودشان را از دست خواهند داد.

میوه و سبزی تازه معجزه می‌کند

میوه و سبزی علاوه بر داشتن ویتامین‌های فراوان سطح آب بدن را نیز افزایش می‌دهند. این مواد باعث تقویت بافت‌های بدن می‌شوند تا اندامی قوی‌تر و سرحال‌تر داشته باشید. همچنان به دلیل افزایش سطح آب گردش خون شما بیشتر شده و دیرتر احساس خستگی و سنگین شدن خواهید کرد. علاوه بر خواص فیزیکی، عطر خوش میوه و سبزی باعث ایجاد حس خوب در محیط می‌شود.

میان وعده‌های سالمی در برنامه خود داشته باشید

یکی از بهترین راه‌های یکنواخت کردن انرژی در روز افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم آن‌ها است. برخی از افراد متأسفانه تنها یک وعده اصلی با حجم زیادی در برنامه خود دارند که این اتفاق می‌تواند منجر به چاقی، بروز بیماری‌های گوارشی و قبلی و بسیاری آسیب دیگر شود.

بهتر است هر سه وعده اصلی را در برنامه خود داشته باشید و دو میان وعده نیز در این بین بگنجانید. استفاده از میان وعده‌های مغذی مثل حلواشکری می‌تواند سطح انرژی و قند بدن را نرمال سازد. بسیاری از این میان وعده‌ها در پک‌های شگفت‌انگیز پیکاپک موجود است که با خرید اشتراک می‌تواند هر ماه انواع مختلف آن‌ها را ارزیابی کنید.

آجیل را به‌صورت خام مصرف کنید

مصرف آجیل به‌عنوان یک ماده مغذی در طول روز بر همگان اثبات شده است اما باید دقت داشت که بهتر است آن را به‌صورت خام مصرف کنید. انواع فرآوری شده آجیل گرچه به لحاظ طعم و عطر می‌تواند کیفیت بهتری داشته باشد اما ممکن است از سطح کالری، ویتامین‌ها و پروتئین‌های آن بکاهد.

منیزیم موجود در آجیل نقش مهم در متابولیسم قند بدن دارد و باعث تأمین انرژی خواهد شد. مصرف تنها چند دانه آجیل نیز در روز تفاوت ایجاد خواهد کرد برای تهیه آجیل خام یا آجیل فرآوری شده می‌توانید به وب‌سایت پیکاپک مراجعه کرده و به‌راحتی آجیل مورد نظر را خریداری کنید.

آجیل را به‌صورت خام مصرف کنید

مصرف تنقلات را کنترل کنید

بهتر است که هله‌هوله و تنقلات را به طور کل کنار بگذارید اما شاید رسیدن به این هدف برای بسیاری از افراد غیرممکن باشد. برای افزایش سطح شادابی بدن و سرحال بودن در تمام روز بهتر است مصرف این مواد را تا حد امکان کاهش دهید و در ساعت‌های کاری و یا در زمان صرف وعده‌های اصلی از خوردن آن‌ها اجتناب کنید.

این مواد گرچه می‌توانند احساس سیری را سریعاً به شما منتقل کنند و قند بدن را بیشتر کنند، اما در حقیقت آن‌ها انرژی کاذب به وجود می‌آورند و باعث بهره‌وری نخواهند شد. همچنین در طولانی‌مدت این مواد زمینه را برای بروز بیماری‌های مختلف فراهم می‌کنند. به‌جای تنقلات مضر بهتر است از میوه‌ها، مواد غذایی طبیعی مثل حلوا ارده، خرما و شیر استفاده کنید.

اگر هم به مصرف این مواد علاقه‌مند هستید بهتر است آن‌ها را بعد از ساعت کاری و به مقدار کم میل کنید. تنقلات سالم و مغذی فراوانی در وب‌سایت پیکاپک موجود است که می‌توانید با تهیه آن‌ها هم علاقه به مصرف این مواد را ارضا کنید و هم جسمی سالم و شاداب داشته باشید.

ناهار سنگین روز شما را تمام خواهد کرد

برخی از افراد معمولاً به علت خستگی ناشی از کار، گرسنگی، علاقه به غذای چرب و سنگین و … ناهاری پرحجم و طولانی را تجربه می‌کنند. این کار باعث خواب‌آلودگی پس از غذا، کم شدن سطح فعالیت مغز و اعضای بدن و بی‌حوصلگی خواهد شد. بهتر است وعده ناهار را با مصرف غذای سبک پشت سر بگذرانید. در کنار یک غذای سبک مصرف سوپ و سالادهای مغذی نیز برای ناهار توصیه می‌شود.

به امگا۳ بیشتر توجه کنید

این ماده یک اسید چرب ضروری است که در مواد غذایی مختلف مثل آجیل‌ها، ماهی‌ها و برخی از روغن‌ها موجود است. این ماده کمک خواهد کرد تا فعالیت مغز بیشتر شود و توان ذهنی شما افزایش یابد. علاوه بر این امگا ۳ باعث می‌شود کربوهیدرات‌ها بهتر ذخیره و مصرف شوند. ماهی‌ها، روغن‌های طبیعی و سالم، گردو و بسیاری مواد دیگر حاوی مقدار زیادی از امگا ۳ هستند که می‌توانند در وعده‌های غذایی شما جای بگیرند.

گوشت را نباید از رژیم غذایی به‌کلی حذف کرد. گرچه مصرف زیاد گوشت باعث بروز بیماری‌هایی مثل نقرس خواهد شد اما نبود آن در برنامه غذایی نیز نمی‌تواند اتفاق خوبی برای بدن باشد. گوشت معمولاً چربی بالایی داشته و به علت پروتئین زیاد هضم سخت و پردردسری برای اندام گوارشی دارد. از همین جهت توصیه می‌شود در وعده صبحانه و ناهار و یا میان وعده‌های ساعات کاری از مصرف گوشت بپرهیزید تا بدن درگیر مشکلات احتمالی هضم آن نشود.

به امگا۳ بیشتر توجه کنید

کنترل و بازنویسی را فراموش نکنید

افراد مختلف ذائقه‌ها و تمایلات مختلف دارند. از طرفی جسم‌ها نیز متفاوت است و در مقابل مواد غذایی مختلف واکنش‌های گوناگونی دارد. بنابراین برنامه و عادات غذایی را دائماً کنترل کنید و سعی کنید با اصلاح برنامه و ایجاد تغییرات عملکرد جسم و ذهن خود را اندازه‌گیری کنید. علاوه بر رعایت اصول علمی و تجربی گاهی آزمون و خطا نیز برای رسیدن به بهترین برنامه ممکن نیاز است.

پس به حس و حال و سطح انرژی بدن در زمان انجام برنامه‌های مختلف دقت کنید تا متوجه شوید کدام مواد غذایی می‌توانند تأثیر بهتری برای شما داشته باشند. یکی از بهترین راهکارها برای آزمون و خطا استفاده از پک‌های پیکاپک است که این شانس را به شما می‌دهد هر ماه محصولات جدید را امتحان کنید و بهترین‌ها را برای خود برگزینید.

جمع‌بندی

برنامه غذایی و کیفیت و کمیت تغذیه یک دغدغه همیشگی برای همه افراد است. بر کسی میزان تأثیرگذاری برنامه غذایی بر عملکرد ذهن و جسم و درنتیجه بهره‌وری پوشیده نیست و همه تلاش می‌کنند با داشتن عادات مناسب بهترین کارایی را داشته باشند. هر روز محصولات جدیدی به بازار عرضه می‌شود که می‌تواند تأثیر بیشتر و بهتری بر روی عملکرد شما داشته باشد و بررسی همه آن‌ها کار سختی خواهد بود.

وب‌سایت پیکاپک با ارائه محصولات باکیفیت و مقوی می‌تواند یک راهنمای خوب برای پیدا کردن بهترین‌ها باشد. شما می‌توانید با تهیه اشتراک ماهانه پیکاپک هر ماه طعم‌های تازه را خواهید چشید و اتفاقات جدید را تجربه خواهید کرد.

 


Pikapak Blog » عادت غذایی که شما را تمام روز سرحال نگه می‌دارد