مسعود تاجیک

SPF چیست و چه مقدار از آن مناسب است؟

نویسنده: مسعود تاجیک 18 خرداد 1401 109 بازدید

بر اساس گزارش ناسا، سوراخ لایه اوزون در سال 2006، حدود 26 کیلومتر مربع بوده که خوشبختانه این میزان در سال 2019 به 9.3 کیلومتر مربع رسیده است. جدا از نگرانی‌ها برای تغییرات آب و هوا و گرم‌تر شدن کره زمین، تداوم این پدیده یک تهدید برای سلامت جهانیان به شمار می‌رود. در این میان، پوست شما بیشترین آسیب را از این اتفاق خواهد دید. بهترین راه‌حل در حال حاضر، استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و سایر محصولات حفاظت از پوست است. البته انتخاب یک کرم ضد آفتاب خوب به عوامل مهمی مثل spf آن، بستگی دارد.

اگر نمی‌دانید که spf به چه معناست و spf کرم ضد آفتاب باید چقدر باشد، این مقاله را بخوانید تا در هنگام انتخاب کرم ضد آفتاب با spf مناسب، مثل یک حرفه‌ای عمل کنید:

 

Spf به چه معناست؟

 Spf مخفف عبارت sun protection factor است که به نوعی یک فاکتور حفاظتی در برابر مضرات نور خورشید به شمار می‌رود. در حقیقت این فاکتور، نشان‌دهنده این است که مدت زمان ایمن ماندن شما در برابر اشعه ماوراء بنفش نور خورشید چقدر است. به عنوان مثال، اگر پوست شما با 10 دقیقه قرار گرفتن در معرض آفتاب بسوزد، با استفاده از کرم ضد آفتاب با spf 50، سوختن پوست شما 500 دقیقه به تاخیر می‌افتد.

هنگام خرید کرم ضد آفتاب، معمولاً فروشنده از شما میزان spf مدنظرتان را می‌پرسد. برای جواب دادن به این سوال، این نکته را به خاطر داشته باشید که spf بازه‌ای از عدد 1 تا 100 را شامل می‌شود.

در گذشته فقط کرم‌های ضد آفتاب دارای عدد SPF بودند؛ اما در حال حاضر برخی از کرم پودرها نیز دارای اس پی اف هستند. این موضوع، به معنای این است که می‌توانید از آن‌ها بدون کرم ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

 

قدرت spf

 

قدرت اس پی اف به چه عواملی وابسته است؟

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) معتقد است که زمان، تنها فاکتور موثر در قدرت spf نیست. بلکه موارد زیر نیز میزان تأثیر spf را تغییر می‌دهند:

 •       قدرت آفتاب: یعنی این که شما در چه زمانی از روز در معرض آفتاب قرار می‌گیرید. طبیعی است که spf در ظهر قدرت کمتری نسبت به عصر یا اول صبح دارد.
 •       منطقه جغرافیایی: به عنوان مثال، قدرت آفتاب در مناطق مرتفع بیشتر از مناطق مسطح است. به همین دلیل، قدرت اس پی اف نیز با افزایش ارتفاع، کاهش می‌یابد.
 •       وضعیت آب و هوا: مسلم است که قدرت آفتاب در روزهای ابری کمتر است؛ اما به این معنی نیست که در چنین روزهایی به ضد آفتاب نیاز ندارید.
 •       نوع پوست: یعنی این که افراد دارای پوست روشن در شرایط مشابه، اشعه خورشید را بیشتر از افراد دارای پوست تیره، جذب می‌کنند.
 •       حجم ضد آفتاب استفاده‌شده: مشخص است که هر چه میزان ضد آفتاب اعمال‌شده روی پوست بیشتر باشد، قدرت spf افزایش می‌یابد.
 •       دفعات تجدید ضد آفتاب: از آنجایی که قدرت spf ضد آفتاب با گذشت زمان کاهش می‌یابد، تعداد دفعات تجدید آن در افزایش قدرت اس پی اف موثر است. همچنین اگر هنگام انجام فعالیت‌هایی مثل شنا از ضد آفتاب استفاده می‌کنید، باید تعداد دفعات تجدید آن را در مقایسه با فعالیت‌های عادی، افزایش دهید.

 

SPF کرم ضد آفتاب چه انواعی دارد؟

همان‌طور که گفتیم spf کرم ضد آفتاب عددی بین 1 تا 100 را شامل می‌شود اما بر اساس استانداردهای سازمان غذا و داروی آمریکا یا FDA، اس پی اف کرم ضد آفتاب نباید زیر 15 باشد. به همین دلیل، معمولاً تولیدکنندگان کرم ضد آفتاب آن را با اس پی اف پایین‌تر از این عدد تولید نمی‌کنند. کرم ضد آفتاب spf 15 نیز معمولاً برای کودکان به کار می‌رود. پرفروش‌ترین انواع کرم ضد آفتاب بر اساس SPF و میزان محافظت آن‌ها، به شرح زیر است:

 

 •       کرم ضد آفتاب با spf کمتر از 15: محافظت کم
 •       کرم ضد آفتاب با spf 15-29: محافظت متوسط
 •       کرم ضد آفتاب با spf 30-49: محافظت خوب
 •       کرم ضد آفتاب با spf 30-49: محافظت عالی

 

قدرت spf در برابر اشعه ماورای بنفش
قدرت spf در برابر اشعه ماورای بنفش

 

قدرت اس پی اف کرم ضد آفتاب در برابر اشعه ماورای بنفش

مضرترین بخش از نور خورشید، اشعه ماورا بنفش است که به 2 نوع A و B تقسیم می‌شود. اشعه ماورای بنفش نوع B یا UVB، بیشترین آسیب را به پوست می‌رساند و منجر به آفتاب‌سوختگی و سرطان پوست می‌شود. در حالی که اشعه UVA منجر به برنزه شدن پوست و آسیب به عمق آن می‌شود. از منظر علم پزشکی، برنزه شدن هم نوعی آسیب به پوست تلقی می‌شود و قرار گرفتن بیش از حد در برابر اشعه UVA هم مضرات خود را دارد.

معمولاً در کنار spf کرم ضد آفتاب، مقاومت آن در برابر هر کدام از انواع اشعه ماورا بنفش نیز با علایم UVA و UVB درج می‌شود. به عنوان مثال، لیست زیر میزان مقاومت کرم‌های ضد آفتاب با اس پی اف های مختلف را در برابر اشعه UVB نشان می‌دهد:

 

 •       ضد آفتاب با اس پی اف 15: 93 درصد مقاومت در برابر اشعه UVB
 •       ضد آفتاب با اس پی اف 30: 97 درصد مقاومت در برابر اشعه UVB
 •       ضد آفتاب با اس پی اف 50: 98 درصد مقاومت در برابر اشعه UVB
 •       ضد آفتاب با اس پی اف 100: 99 درصد مقاومت در برابر اشعه UVB

 

یک نوع ضد آفتاب با نام «ضد آفتاب طیف گسترده» نیز وجود دارد که پوست شما را در برابر هر 2 اشعه UVA و UVB محافظت می‌کند.

 

 Spf کرم ضد آفتاب چگونه از پوست شما محافظت می‌کند؟

نحوه عملکرد کرم ضد آفتاب، بیش از آن که به میزان spf آن وابسته باشد، به ترکیبات آن وابسته است. ضد آفتاب‌ها از نظر نوع ترکیب، به 2 نوع با پایه شیمیایی و پایه طبیعی تقسیم می‌شوند.

ضد آفتاب با پایه شیمیایی معمولاً حاوی اکسی بنزون (oxybenzone) و اکتیل سالیسیلات (octisalate) است. این مواد انواع اشعه ماورای بنفش را جذب کرده و سپس آن‌ها را تغییر می‌دهند تا به پوست آسیب نرسانند. ضد آفتاب با پایه فیزیکی (طبیعی یا معدنی) نیز معمولاً حاوی زینک و اکسید تیتانیوم است که اشعه ماورا بنفش را برگردانده یا تجزیه می‌کند.

 

میزان اس پی اف مناسب برای انواع پوست

 

چه میزان از اس پی اف کرم ضد آفتاب برای پوست شما مناسب است؟

همان‌طور که پیش‌تر خواندید، عواملی مثل آب و هوا و موقعیت جغرافیایی محل زندگی در انتخاب اس پی اف مناسب تأثیر زیادی دارند؛ اما چیزی که از این عوامل اهمیت بیشتری دارد، نوع و رنگ پوست شما است. رنگ پوست به نوعی میزان آسیب‌پذیر بودن آن را تعیین می‌کند. لیست زیر، انواع رنگ پوست به همراه اس پی اف مناسب هر کدام را نشان می‌دهد:

 

 •       پوست رنگ‌پریده با چشمان آبی و موی قرمز یا بلوند روشن: اس پی اف 50 به بالا
 •       پوست روشن با چشمان رنگی (آبی، سبز و طوسی) و موی بلوند: spf 20 تا 50
 •       پوست بژ با چشمان قهوه‌ای یا طوسی و موی بلوند تیره: اس پی اف 15 تا 30
 •       پوست زیتونی با مو و چشم تیره‌رنگ: اس پی اف 10 تا 15
 •       پوست قهوه‌ای تیره با چشم و موی مشکی: spf 4 تا 8
 •       پوست قهوه‌ای سوخته با چشم و موی مشکی: اس پی اف 4 تا 8

 

در انتخاب spf مناسب برای پوستتان حتماً این نکته را به خاطر داشته باشید که قدرت حفاظتی spf های بالاتر از 50، چندان تفاوتی با spf 50 ندارد. بالا رفتن اس پی اف تنها به معنی چربی بیشتر در ترکیب کرم ضد آفتاب است. چرا که کرم ضد آفتاب با spf 100 هم به صورت 100 درصدی از پوست شما محافظت نمی‌کند. همچنین پزشک متخصص پوست می‌تواند به شما در انتخاب اس پی اف مناسب برای نوع پوست، وضعیت آب و هوا و محل زندگی‌تان کمک کند و کرم ضد آفتابی را به شما پیشنهاد دهد که ترکیبات آن با پوست شما سازگارتر است.

 

چگونه ضد آفتاب با spf مناسب بخرید؟

همیشه عوض کردن لوازم‌ آرایشی و بهداشتی همیشگی و امتحان کردن محصولات جدید، ریسک‌های روانی و مالی را به دنبال دارد. چرا که گاهی اوقات انتخاب محصولی که با بدن و بودجه شما هماهنگ باشد، مدت‌ها طول می‌کشد و طی کردن مجدد این پروسه، از حوصله برخی از افراد خارج است. اگر قصد طی کردن این پروسه را دارید و ریسک‌های آن جلوی شما را می‌گیرد، پیکاپک به شما کمک می‌کند تا بدون هزینه، محصولات آرایشی و بهداشتی مشابه را امتحان کنید.

به عنوان مثال اگر قصد دارید تا کرم ضد آفتاب جدیدی را امتحان کنید یا نمی‌دانید که کدام spf کرم ضد آفتاب برای شما مؤثر است، می‌توانید از سمپل کرم ضد آفتاب الارو spf 30 که در بسته‌های ماهانه پیکاپک وجود دارد استفاده کنید. ثبت‌نام کردن برای این بسته‌ها از طریق دکمه ثبت‌نام در صفحه اصلی سایت امکان‌پذیر است. پس از پاسخ دادن به پرسشنامه‌ها، ثبت‌نام شما نهایی می‌شود و کافی است منتظر بمانید تا این بسته‌ها را درب منزلتان به‌صورت رایگان دریافت کنید. همچنین نظر شما در مورد نمونه محصولی مثل کرم ضد آفتاب الارو spf 30، به تولیدکننده کمک می‌کند تا محصول با کیفیت‌تری را به بازار عرضه کند.

 

مهم‌ترین نکات این مقاله

 •       اس پی اف نشان‌دهنده میزان قدرت کرم ضد آفتاب برای محافظت از پوست شما در برابر نور خورشید است.
 •       spf مدت زمان مناسب برای قرار گرفتن در برابر نور خورشید را تعیین نمی‌کند، چرا که قدرت آن به عواملی مثل نوع پوست، آب و هوا، موقعیت جغرافیایی، حجم مورد استفاده و … بستگی دارد.
 •       هر چه عدد اس پی اف از 50 بالاتر برود، قدرت حفاظتی کرم ضد آفتاب تغییر چندانی نمی‌کند.
 •       بهترین راه برای انتخاب اس پی اف کرم ضد آفتاب، مشورت با پزشک متخصص پوست است.
 •       پیکاپک یک پلتفرم سمپلینگ است که به شما کمک می‌کند تا نمونه محصولات مختلف را به صورت رایگان و پیش از خرید، تست کنید.

مجله پیکاپک » SPF چیست و چه مقدار از آن مناسب است؟