امیر حسین شمس

نکاتی برای جوان تر به نظر رسیدن

نویسنده: امیر حسین شمس 18 شهریور 1400 648 بازدید

همه ما یک دغدغه و نگرانی مشترک داریم که با گذشت زمان بر شدت آن افزوده می‌شود و آن هم عبور از دوران جوانی و ورود به دوران کهن‌سالی است که با پیر شدن ظاهر و بدن ما همراه خواهد بود. ازاین‌رو این سؤال در ذهن بسیاری از ما به وجود می‌آید که چه چیزهایی می‌تواند به جوان تر به نظر رسیدن ما کمک کند. روش‌های مختلفی در این رابطه و در پاسخ به این سؤال وجود دارند که می‌توانند کم‌وبیش به ما کمک کنند تا ظاهری جوان‌تر از سن و سالمان داشته باشیم. در این مقاله سعی داریم چند مورد از مؤثرترین روش‌های جوان‌سازی را به شما معرفی کنیم و امیدواریم موردتوجه و استفاده شما قرار بگیرند.

انتخاب مدل موی جوان پسند

سعی کنید عادت‌های خود را ترک دهید و در ظاهر به‌خصوص در مدل موی خود به دنبال تنوع و تغییر باشید. یک مدل موی جدید و جوان پسند را امتحان کنید چرا که می‌تواند کمک زیادی به جوان تر به نظر رسیدن شما بکند. اگر به‌طور معمول موهای خود را می‌بستید این بار آنها را باز بگذارید، چرا که موهای باز شما را جوان‌تر نشان خواهد داد. اگر برای موی سر خود فرق باز می‌کنید سعی کنید به‌جای فرق وسط، آن را به یکی از دو سمت سر متمایل کنید، چرا که فرق کج شما را جوان‌تر نشان می‌دهد. کوتاه کردن و تغییر مدل مو در بیشتر مواقع وقت زیادی را از شما نمی‌گیرد، ولی می‌تواند تغییر زیادی در ظاهر شما ایجاد کند و باعث جوان تر به نظر رسیدن آن شود.

پوشیدن لباس‌های رنگی و شاد

تغییر در نحوه لباس پوشیدن می‌تواند تأثیرات زیادی در ظاهر شما ایجاد کند. اگر به دنبال راه‌حلی برای جوان تر به نظر رسیدن هستید حتماً تیپ و لباس خود را تغییر دهید. سعی کنید از لباس‌های با ظاهر باریک و متناسب با سایز بدنتان استفاده کنید، چرا که این لباس‌ها احساس خوبی را به شما منتقل می‌کنند و ظاهر شما را جوانتر نشان می‌دهند. در طرف مقابل از پوشیدن لباس‌های گشاد جدا خودداری کنید زیرا تأثیر عکسی بر روحیه شما داشته و از نشاط و شادابی آن می‌کاهد. علاوه بر آن سعی کنید به‌جای استفاده از لباس‌های با رنگ خنثی، از لباس‌های رنگی و شاد استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید لباس‌های رنگی به خاطر اثرات روحی و روانی خاصی که دارند بیشتر موردپسند قشر جوان جامعه هستند و شما با پوشیدن آنها این حس نشاط درونی خود را به خود منتقل می‌کنید.

داشتن خواب کافی

کم‌خوابی و کیفیت پایین خواب می‌تواند بر فعالیت‌های کل بدن به‌خصوص پوست تأثیر بگذارد و باعث پیرتر شدن آن شود. پیر شدن پوست ناشی از بی‌خوابی به‌صورت خشکی، کدری و التهاب پوستی خود را نشان می‌دهد. از آنجایی که داشتن پوستی شاداب یکی از معیارهای جوان تر به نظر رسیدن افراد است، برای حفظ شادابی پوست توصیه می‌شود در شبانه‌روز 7 تا 9 ساعت خواب کافی و باکیفیت داشته باشند.

زیاد آب بنوشید

نوشیدن زیاد آب باعث هیدراته شدن بهتر بدن و حفظ عملکرد متابولیکی آن می‌شود. این خاصیت شامل پوست بدن نیز می‌شود و آن را در برابر خشکی و کدری محافظت می‌کند. نوشیدن زیاد آب یکی از آسان‌ترین راه‌های جوان تر به نظر رسیدن است که فواید بسیار دیگری برای بدن دارد.

مصرف سبزیجات را فراموش نکنید

سبزیجات خواص زیادی برای بدن دارند که آن هم به خاطر وجود آنتی‌اکسیدان، ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر مواد مغذی موجود در آن‌هاست. آنتی‌اکسیدان موجود در سبزیجات پوست شما را در برابر بیماری‌ها محافظت می‌کند و مانع آسیب رسیدن به آن می‌شود. ویتامین‌ها و سایر مواد مغذی موجود در سبزیجات به‌خصوص در انواع سبز و زردرنگ آن باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست می‌شود؛ لذا هر چه پوست خاصیت ارتجاعی بیشتری داشته باشد، چین‌وچروک کمتری در آن ایجاد می‌شود و پوست جوان به نظر می‌رسد.

برای جوان به نظر رسیدن سبزیجات زیادی مصرف کنید

شکلات تلخ بخورید

کاکائوی موجود در شکلات حاوی فلاونول است که باعث بهبود جریان خون در پوست می‌شود. با افزایش جریان خون، اکسیژن بیشتری به سلول‌های پوستی می‌رسد و باعث جوان تر به نظر رسیدن آنها می‌شود. همچنین فلاونول با بهبود عملکرد شریان‌ها و کاهش فشارخون در آنها، باعث می‌شود بیماری‌های قلبی عروقی که از عوامل زمینه‌ساز پیری در افراد هستند کاهش یابند.

لایه‌برداری پوست

سطح پوست شما بعد از گذشت مدت زمانی پر از سلول‌های پوستی مرده می‌شود و همین امر نیز مانع تنفس آسان پوست و زیبا به نظر رسیدن آن می‌شود. یک راه‌حل اساسی برای حل این مشکل لایه‌برداری پوست است که با حذف سلول‌های مرده شرایط را برای جوان تر به نظر رسیدن پوست شما فراهم می‌کند. لایه‌برداری پوست به‌طور معمول به دو روش اسکراب‌ و لایه‌برداری شیمیایی انجام می‌شود. اسکراب می‌تواند کلاژن سازی پوست را تقویت کرده و با حذف سلول‌های مرده به جوان‌سازی پوست کمک کند، لذا شما می‌توانید با یک الی دو بار اسکراب در هفته پوستتان را لایه‌برداری کنید. همچنین اگر لازم دانستید می‌توانید در کلینیک‌های پوستی و با استفاده از لایه‌بردارهای شیمیایی حاوی AHA و BHA این کار را انجام دهید. حذف سلول‌های مرده پوستی با روش‌های بالا باعث زیبا و جوان به نظر رسیدن پوست شما می‌شود.

لایه‌برداری پوست برای جوان تر به نظر رسیدن

دوری از آرایش اکلیلی

استفاده از محصولات اکلیلی و سایه‌های درخشان باعث می‌شود چروک صورت شما بیشتر دیده شود و در پوست‌هایی که دارای جزئیات ریز، مانند فرورفتگی هستند این عامل خود را بیشتر نشان می‌دهد. همچنین استفاده از خط چشم‌های مایع مانعی برای جوان تر به نظر رسیدن صورت شما است، زیرا این لوازم شلی پوست پلک شما را بیشتر از آنچه که هست نمایش می‌دهد. در طرف مقابل استفاده از سایه‌های تیره برای پلک و مدادهای نرم برای خط چشم کمک زیادی به جوان تر به نظر رسیدن صورت شما می‌کند.

استفاده از ضد آفتاب

اشعه فرابنفش خورشید باعث تشدید پیری پوست می‌شود که این پیری را می‌توان در چروک‌های پوستی، لکه‌های تیره و رنگ‌دانه‌های زیاد روی پوست مشاهده کرد. همه ما به خاطر انجام کارهای روزمره در معرض این پرتوها قرار داریم و به‌تدریج به پیری پوست دچار می‌شویم، از این رو بهترین راه‌حل برای این مشکل استفاده از ضد آفتاب است. سعی کنید در هر شرایطی چه هوا آفتابی باشد و چه ابری از ضد آفتاب استفاده کنید، چرا که این ماده علاوه بر جلوگیری از پیری پوست، مانع از ابتلای شما به سرطان پوست نیز می‌شود. سعی کنید ضد آفتابی که استفاده می‌کنید با SPF بالای 30 باشد تا پوست شما را در برابر اشعه UVB به طور کامل محافظت کند. البته ضد آفتاب‌هایی با درجه PA + هم تولید می‌شوند که برای حفاظت پوست در برابر اشعه UVA کاربرد دارند. سعی کنید ضد آفتاب مورداستفاده شما این دو مشخصه را داشته باشد تا خیالتان از این بابت راحت شود.

دوری از آرایش اکلیلی برای جوان تر به نظر رسیدن

سلامتی و زیبایی دست‌هایتان را فراموش نکنید

به‌منظور حفظ سلامتی و زیبایی دست‌هایتان، هنگام شستن ظروف و لباس حتماً از دستکش استفاده کنید، چرا که آب سرد و مواد شیمیایی باعث خشکی دست‌های شما می‌شود و مانع جوان تر به نظر رسیدن آنها می‌شود. علاوه بر آن سعی کنید به طور منظم از مرطوب کننده‌های دست که حاوی ویتامین E، آلوئه‌ورا و… هستند استفاده کنید. این مرطوب کننده‌ها مانع خشکی و چین‌خوردگی پوست دست می‌شوند و آنها را جوان‌تر نشان می‌دهند.

کلام آخر

پیری یک فرایند طبیعی غیرقابل اجتناب است و همه ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، با آن روبه‌رو می‌شویم. با این وجود روش‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند به جوان تر به نظر رسیدن شما کمک کنند و به‌اصطلاح پیری شما را به عقب بیندازند. در این مقاله سعی کردیم بهترین روش‌ها را به شما معرفی کنیم تا مقداری از دغدغه و نگرانی شما در این زمینه کاسته شود.


مجله پیکاپک » نکاتی برای جوان تر به نظر رسیدن